در حالی که اکثر وزارتخانه ها وزرای پیشنهادی خود را شناخته اند اما هنوز دو وزارتخانه گزینه پیشنهادی خود را نشناخته اند.

روز گذشته پس از سپری شدن چند روز از طرح نام رحمانی فضلی رئیس دیوان محاسبات به عنوان یکی از گزینه‌های احتمالی کسب وزارت کشور، برخی از منابع نزدیک به رئیس جمهور منتخب از قطعی شدن پیشنهاد وی برای وزارت کشور خبر دادند. این خبر پس از اظهارات رحمانی فضلی که حاکی از تایید نامزدی وی برای وزارت کشور بود، به سرعت در خروجی رسانه های دیجیتال کشور قرار گرفت.
به گزارش اعتدال، اما شب گذشته لیست پیشنهادی دچار چندین تغییر شد تا از یکسو پیشنهاد رحمانی فضلی برای کسب کرسی وزارت کشور کاملا منتفی شود و از سوی دیگر دوباره تکلیف وزرات کشور بین دو گزینه معلق بماند.
بنابر گزارش های دریافتی خبرنگار ما، پس از آنکه نام رحمانی فضلی به عنوان گزینه پیشنهادی وزارت کشور مطرح شد مخالفت‌های شدیدی از سوی حامیان و نزدیکان روحانی ابراز شد تا جایی که برخی از حامیان پرنفوذ حجت الاسلام روحانی در جلسه ای خواستار تجدید نظر در رویه انتخاب برخی از وزرا شدند.
در پی تغییراتی که در لیست پیشنهادی صورت گرفته است، علاوه بر اینکه هنوز بین محمد شریعتمداری و علی یونسی برای معرفی وزیر کشور تردید وجود دارد، با اضافه شدن رحمانی فضلی به گزینه های احتمالی معاونت پارلمانی هم اکنون سه گزینه برای تصدی معاونت پارلمانی دولت یازدهم مطرح هستند که عبارتند از ؛ حجت الاسلام تیمور علی عسگری، دکتر محمدباقر نوبخت و دکتر رحمانی فضلی.
از سوی دیگر با توجه به اینکه دکتر فرجی دانا گزینه پیشنهادی وزارت علوم، در فرصت مطالعاتی در کانادا به سر می برد و به طی تماسی با حجت الاسلام روحانی از عدم تمایل خود در مناصب اجرایی  سخن رانده است، طبق آخرین گزارش ها دکتر میلی منفرد، قائم مقام وزارت علوم در زمان مصطفی معین و جعفر توفیقی به عنوان گزینه نهایی به مجلس معرفی خواهد شد.
تغییر دیگری که در کابینه پیشنهاد رخ داده است، حضور دکتر مسعود نیلی در معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور است. بدین ترتیب با معرفی نیلی در این سمت باید شاهد تغییرات دیگری تا روز شنبه در لیست پیشنهادی رئیس جمهور منتخب برای وزارتخانه های اقتصادی باشیم. اما با توجه به تغییرات اعلام شده، لیست پیشنهادی دکتر حسن روحانی به مجلس نهم به صورت زیر می باشد؛
معاون اول رئیس جمهور: اسحاق جهانگیری

 

1-  وزیر امور خارجه: محمد جواد ظریف

 

2- وزر نفت: بیژن نامدار زنگنه

 

3-  وزیر نیرو: حمید چیت چیان

 

 4- وزیر آموزش و پرورش: محمد علی نجفی

 

 5- وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح: سردار حسین دهقان

 

 6- وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی: سید حسن هاشمی

 

 7- وزیر راه و شهرسازی: عباس احمد آخوندی

 

8- وزیر اطلاعات: حجت الاسلام علوی

 

9- وزیر ورزش و جوانان: مسعود سلطانی فر

 

10- وزیر دادگستری: حجت الاسلام امیری

 

11- وزیر علوم تحقیقات و فن آوری: جعفر میلی منفرد

 

12- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات : محمود واعظی

 

13- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: علی جنتی

 

14- وزیر جهاد کشاورزی: محمود حجتی

 

15-وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی: علی ربیعی

 

16- وزیر اقتصاد و امور دارایی: علی طیب نیا

 

17- وزیر کشور: یونسی یا شریعتمداری

 

18- وزیر صنعت، معدن و تجارت : ........

 

19- معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور: مسعود نیلی

 

میلی منفرد گزینه اصلی وزارت علوم، سیف گزینه بانک مرکزی و مرتضی بانک معاون اجرایی + سایر اعضای کابینه

طبق آخرین اخبار موثق، میلی منفرد به‌عنوان وزیر پیشنهادی علوم، ولی‌الله سیف به‌عنوان رئیس‌کل بانک مرکزی و مرتضی بانک به‌عنوان معاونت اجرایی دولت یازدهم معرفی و منصوب خواهند شد.

نسخه قابل چاپ

یک منبع مطلع نزدیک به حجت‌الاسلام حسن روحانی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، آخرین وضعیت کابینه پیشنهادی حجت‌الاسلام روحانی را به‌شرح ذیل اعلام کرد.

به‌گفته این منبع آگاه، به‌خلاف برخی اخبار مبنی بر قطعی شدن رضا مکنون به‌عنوان گزینه وزارت علوم، جعفر میلی‌منفرد که در دوران وزارت علوم جعفر توفیقی در دولت اصلاحات، به‌عنوان قائم‌مقام این وزارت‌خانه ایفای نقش می‌کرد، به‌عنوان گزینه اصلی وزارت علوم دولت یازدهم مطرح است.

همچنین مرتضی بانک، گزینه اصلی معاونت اجرایی حسن روحانی است.

همچنین این منبع مطلع از ولی‌الله سیف به‌عنوان گزینه اصلی ریاست بانک مرکزی در دولت حسن روحانی نام برد.

ولی‌الله سیف دارای دکترای حسابداری و امور مالی از دانشگاه علامه طباطبایی است و پیش از این مدیریت مالی و عضو هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، عضویت در هیئت مدیره بانک سپه، ریاست هیئت مدیره و مدیرعامل بانک ملت، معاونت اقتصادی و برنامه ریزی بنیاد مستضعفان و جانبازان، معاونت بازرگانی و بین الملل بنیاد مستضعفان و جانبازان، ریاست هیئت مدیره و مدیرعامل بانک صادرات، ریاست هیئت مدیره و مدیرعامل بانک سپه، ریاست هیئت مدیره و مدیرعامل بانک ملی ایران، ریاست هیئت مدیره و مدیرعامل فیوچر بانک در بحرین و عضویت در هیئت مدیره و مدیرعامل بانک کارآفرین را در کارنامه خود داراست.

این منبع آگاه نزدیک به حسن روحانی تأکید کرد که اسحاق جهانگیری به‌عنوان معاون اول نهایی شده است.

این منبع مطلع همچنین اظهار داشت: حجت‌الاسلام علوی و شفیعی به‌عنوان گزینه‌های اصلی وزارت اطلاعات مطرح هستند (شانس علوی برای تصدی وزارت اطلاعات بسیار بیشتر است). ضمن اینکه نام علوی برای وزارت کشور نیز مطرح است. به‌گفته وی حجت‌الاسلام قمی دیگر به‌عنوان گزینه‌های وزارت اطلاعات چندان مطرح نیست.

این منبع نزدیک به حسن روحانی گفت که تکلیف وزارت کشور هنوز مشخص نشده و گزینه‌های مختلفی برای این وزارتخانه مطرح هستند که رحمانی فضلی نیز از جمله آنهاست.

این منبع مطلع تأکید کرد که محمدباقر نوبخت به‌عنوان معاون برنامه‌ریزی کابینه یازدهم، چیت‌چیان به‌عنوان گزینه اصلی وزارت نیرو، حسین دهقان گزینه نهایی وزارت دفاع، زنگنه برای وزارت نفت، محمود حجتی برای وزارت جهاد کشاورزی، طیب‌نیا برای وزارت اقتصاد، ظریف برای وزارت خارجه، آخوندی برای وزارت مسکن، فیروزآبادی برای وزارت ارتباطات، علی جنتی برای وزارت ارشاد، محمدعلی نجفی برای وزارت آموزش و پرورش، سلطانی‌فر برای وزارت ورزش، علی ربیعی برای وزارت کار و سیدحسن قاضی‌زاده برای وزارت بهداشت تقریباً نهایی شده‌اند و اگر اتفاق خاصی رخ ندهد همین افراد به مجلس معرفی خواهند شد.

به‌گفته وی، نهاوندیان نیز به‌عنوان دستیار ارشد و رئیس دفتر حسن روحانی ایفای نقش خواهد کرد.

 
طبقه بندی: خبر ها و حوادث،

  • paper | تک تاز بلاگ | قیمت دلار
  • ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

    شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic